Ekonomi

Xi Jinping ticari gerilimlerin ortasında Avrupa’yı ziyaret edecek

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping önümüzdeki hafta Fransa, Sırbistan ve Macaristan’ı ziyaret ederek beş yıl sonra Avrupa’ya ilk ziyaretini gerçekleştirecek. Ziyaret, Avrupa Birliği’nin Çinli üreticilere haksız avantaj sağladığına inanılan önemli sübvansiyonlar nedeniyle Çin’in elektrikli araç ve yeşil enerji sektörlerine gümrük vergisi uygulamayı düşündüğü bir döneme denk geliyor.

AB’nin Pekin üzerindeki potansiyel etkisi, Çin’in karşılaştığı ekonomik güçlükler ve ABD’nin Çinli firmalara yönelik artan kısıtlamalarının ortasında ortaya çıkıyor. Ancak AB’nin 27 üye ülkesinin birlik içinde olmaması pazarlık güçlerini zayıflatabilir. Xi’nin gezisi, Ukrayna’da devam eden çatışma ortamında Çin’in Rusya ekonomisine verdiği desteğe ilişkin Avrupa’nın endişelerinin de gölgesinde gerçekleşiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lin Jian, Xi’nin ziyaretinin amacının “Çin-Avrupa ilişkilerinin gelişimine istikrar kazandırmak ve dünyada barış ve istikrara yeni katkılar sağlamak” olduğunu belirtti. Institut Montaigne’den analist Mathieu Duchatel, Xi’nin AB’nin ekonomik güvenlik önlemlerini blok içindeki farklılıkları kullanarak etkisiz hale getirmeye çalışacağını öne sürdü.

Avrupalı şirketler ve hükümetler Çin pazarına sınırlı erişim ve haksız rekabetten duydukları memnuniyetsizliği dile getirdiler. Kiel Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, Çin’in kendi firmalarına sağladığı sübvansiyonların diğer büyük ekonomilere kıyasla önemli ölçüde yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin sübvansiyonlar konusunda daha iddialı bir tutum sergilemesi çağrısında bulundu ve bloğun rekabet kurallarını Çin ve ABD’ye ayak uyduracak şekilde uyarlaması gerektiğinin altını çizdi. Buna karşılık Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB’nin sübvansiyon karşıtı soruşturmalarına karşı temkinli olduğunu ifade ederken Alman firmalarının Çin’de daha iyi pazar erişimini savundu.

AB’nin elektrikli araç soruşturması özellikle Çinli otomobil üreticileri BYD, Geely ve SAIC’e odaklanmış durumda. Bazı Fransız hükümet yetkilileri arasında, Çin’in Alman ekonomisi ve BMW ve Mercedes-Benz gibi şirketleri içeren otomotiv sektörü için önemi göz önüne alındığında, Almanya’nın bu soruşturmayı baltalayabileceği endişesi var.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Macron’un Scholz ile görüşmesi bekleniyor ve Scholz’u Paris’te Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Xi ile yapacağı dörtlü görüşmeye katılmaya teşvik edeceği yönünde spekülasyonlar var.

Xi’nin Avrupa ziyareti 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Her ikisi de Rusya yanlısı ve Çin yatırımlarının önemli alıcıları olarak görülen Sırbistan ve Macaristan’da Xi’nin Rusya hakkındaki yorumları yakından izlenecek. Xi’nin Mayıs ayı sonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Çin’de ağırlaması bekleniyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Xi’nin ziyaretinden onur duyduğunu ifade etti ve 1 Temmuz’da Sırbistan ile Çin arasında bir serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesini bekliyor. Gözlemciler, NATO’nun Belgrad’daki Çin büyükelçiliğini bombalamasının 20. yıldönümüne denk gelen Xi’nin Sırbistan ziyaretinin Çin’in NATO karşıtı duruşunu pekiştirmek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Macaristan’da hükümet daha önce de AB’nin insan hakları konusunda Çin’i eleştiren açıklamalarını engellemişti. Şanghay’da yaşayan akademisyen Shen Dingli, Çin’in Sırbistan ve Macaristan’a el uzatmasını Batı içindeki bölünmeleri derinleştirmeye yönelik bir strateji olarak değerlendiriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu