Haber

Ukrayna kendi Bayraktar SİHA’sını düşürdü

Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düşürüldü. Söz konusu Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) Ukrayna hava kuvvetleri tarafından düşürüldüğü Ukrayna makamları tarafından da doğrulandı.

TB2 vurulup düşene kadar 15-20 dakika içinde patlama sesleri duyulurken, Ukrayna Devlet Başkan Yardımcısı Andriy Yermak, düşürülen SİHA’nın ‘düşmana ait’ olduğunu ileri sürerek ilk açıklamasında Rusya’yı işaret etti. Ancak Ukrayna hava kuvvetleri, düşürülen aracın Ukrayna hava kuvvetlerine ait olduğunu doğruladı.

‘İSTENMEYEN DURUMLARDAN KAÇINMAK İÇİN’

Ukrayna hava kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, TB2’nin “istenmeyen durumların önüne geçmek” amacıyla düşürüldüğü kaydedildi. Hava Kuvvetleri, TB2’nin yerel saatle 20:00 sıralarında kontrolden çıktığını ve düşürülmesine karar verildiğini duyurdu.

SİHA’nın çekimleri sırasında herhangi bir yaralanmanın olmadığı da belirtilirken, ‘muhtemelen teknik bir sorun olduğu’ düşünüldü. Olaya ilişkin birçok görüntü sosyal medyada paylaşılırken, Kiev’deki askeri birliğin komutanı Serhiy Popko, TB2’nin vurulduğu Solomyanskyi semtindeki bir binada çıkan yangının da kontrol altına alındığını söyledi.

BİR GÜN ÖNCE ‘PUTİN’E YARDIM GİRİŞİMİNE İZİN VERİLDİ’

Bu olaydan bir gün önce Rusya’nın başkenti Moskova’da Kremlin yakınlarında bir insansız hava aracı düşürüldü. Moskova, bu olayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik bir suikast girişimi olduğunu iddia etti. Perşembe günü bahisle ilgili konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, olayın arkasında “şüphesiz” ABD’nin olduğunu söyledi.

Kremlin bu iddiaya herhangi bir kanıt sunmazken, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby bunun ‘çılgınca bir iddia’ olduğunu belirtti. Ukrayna, Kremlin’in olayı savaşı yoğunlaştırmak için düzenlediğini savunarak Moskova’nın iddia edilen suikast girişimini de reddetti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu