Haber

Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı Veri İhlalinden Dolayı Özür Diledi

Yanlışlıkla tüm polis memurları ve personelinin isimlerini ve iş yerlerini paylaşan Kuzey İrlanda polisi, çalışanların güvenliğini riske atan veri ihlali nedeniyle özür diledi.

Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı yaptığı açıklamada, Bilgi Edinme Özgürlüğü (FOI) talebine yanıt olarak, her polis memurunun ve personelinin soyadı, baş harfi, iş yeri ve departmanının yanlışlıkla paylaşıldığını söyledi.

Belfast Telegraph’ın haberine göre, organize hata birimi üyeleri, liman ve havaalanlarında görev yapan istihbarat görevlileri, gözetleme birimindeki görevliler ve İngiliz iç istihbarat teşkilatının karargahında görev yapan yaklaşık 40 polisin bilgilerine yer verildi. MI5 Hollywood’da paylaşıldı.

“Veriler 2,5 ila 3,5 saat boyunca herkese açık kaldı”

PSNI Polis Şef Yardımcısı Chris Todd, düzenlediği basın toplantısında güvenlik ihlalinin “insan hatasından” kaynaklandığını belirterek, verileri 2,5 ila 3,5 saat arasında kamuoyuna açıklanan meslektaşlarından özür diledi.

Söz konusu güvenlik ihlalinin “üzücü” olduğunun altını çizen Todd, örneğin bir hatanın tekrarlanmaması için gerekli adımların atıldığının altını çizdi.

PSNI Emniyet Müdür Yardımcısı Todd, şu anda bireylerin güvenliği için rastgele bir endişeye yer olmadığını söyledi.

Polis memurlarını temsil eden Kuzey İrlanda Polis Federasyonu, birçok polis memurunun “polis kimliklerini ve görevlerini korumak için büyük çaba sarf ettiği ve mümkün olan her şeyi yaptığı” için, memurların verileri özellikle Kuzey İrlanda’da hassastır.

Kuzey İrlanda Bakanı: “Veri ihlali konusunda son derece endişeliyim”

İngiltere’nin Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, eski adıyla Twitter olarak bilinen X platformunda yaptığı paylaşımda veri ihlalinden “son derece endişeli” olduğunu ifade etti.

Heaton-Harris, yetkililerin üst düzey polis memurlarıyla yakın temas halinde olduğunu ve kendisini bu konuda sürekli bilgilendirdiğini bildirdi.

Kuzey İrlanda’da terör tehdidi seviyesi ‘ciddi’ye yükseltildi

Kuzey İrlanda’daki terör tehdidi seviyesi 28 Mart’ta “önemli”den “ciddi”ye yükseltildi ve bu da bir saldırının kuvvetle olası olduğunu gösteriyor.

Terör tehdidinin seviyesini artırma kararı, geçen Nisan ayında bir polis memuruna düzenlenen silahlı saldırının ardından geldi. Yeni IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Geçen yıl, Kuzey İrlanda’daki terör tehdidi seviyesi 12 yıl sonra “ciddi”den (saldırı olasılığı yüksek) “önemli”ye (olası saldırı) düşürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu