Teknoloji

Google, Mercanları Kurtarmak İçin Yapay Zekâyı Kullanacak

Denizlerdeki yaşamın devamı için mercan resiflerinin sağlıklı olması çok büyük öneme sahip. Google da uzun zamandır resiflerin korunması için gerçekleştirilen çalışmalara destek veriyor. Teknoloji devi şimdi de SurfPerch adlı yapay zekâ aracını deniz biyologlarının hizmetine sundu. 

Google Research ve DeepMind ekibi tarafından geliştirilen yapay zekâ, resiflerde kaydedilen binlerce saatlik ses ile eğitildi. Bu sesler sayesinde “resiflerin sağlıklı olup olmadıklarını içeriden duymak” mümkün hâle geldi. Ayrıca bulanık sularda ya da gece karanlığında resiflerdeki yaşam da böylece gözlemlenebildi.

Balık sesleri insanlar tarafından tespit edildi

Google’ın “Calling in our Corals” adlı internet sitesinde insanlar, resiflerden gelen sesleri dinledi ve bir balık sesi duyduklarında da tıklayarak bu durumu belli ettiler. Buradan elde edilen biyoakustik veriler de yapay zekânın eğitilmesinde kullanıldı. Google’ın yeni balık sesleri kütüphanesi sayesinde de yapay zekânın ince ayarları yapılabildi. SurfPerch artık yeni sesler için de çok kısa sürede eğitilebilir hâle geldi.

Bu yöntem sayesinde çok daha sürdürülebilir şekilde veri oluşturulduğunu belirten Google, verileri ve yapay zekâyı bir arada kullanarak Filipinler’deki korumalı ve korumasız resifleri birbirlerinden ayırmayı başardılar. Ayrıca Endonezya’daki yenilenen resifler ve Büyük Set Resifi üzerinde yapılan testlerde de sistem başarıyla çalıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu