İş

Bakan Şimşek’ten vergi açıklaması, 3 trilyon doları geçen Nvidia, ECB kararı: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD vadeli işlemleri, S&P 500 ve Nasdaq Composite endekslerinde yaşanan yükselişin ardından sakin seyretti. Nvidia’nın (NVDA) piyasa değeri 3 trilyon doların üzerine çıktı ve yapay zeka çipi tasarımcısı, dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu. Lululemon Athletica (LULU) beklenenden daha iyi ilk çeyrek sonuçları açıklayarak atletik giyim grubunun hisselerini yükseltti. Yurt içinde piyasayı meşgul eden borsa ve kripto paralara vergi getirileceği söylentilerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklık getirildi.

1. Vadeli işlemler durgun

Gösterge S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite’in her ikisinin de önceki seansta rekor yükseklikte kapanış seviyeleri kaydetmesinin ardından ABD hisse senedi vadeli işlemleri yatay çizgide seyretti.

S&P 500 kontratı ve Dow çoğunlukla değişmezken Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

Dün S&P 500 %1,18 artışla 5.354,03’e ve Nasdaq Composite %1,95 artışla 17.186,38’e yükseldi. 30 hisseli Dow Jones Industrial Average da %0,3 artışla 38.807,33’e yükselerek günü tamamladı.

Beklenenden daha zayıf gelen özel istihdam verilerinin ardından iki ayın en düşük seviyesine gerileyen ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvili getirisi ralliyi destekledi. Rakamlar ve bu hafta başında açık işlerin Nisan ayında son üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren ayrı bir rapor, ABD iş gücü piyasasında bir yumuşamaya işaret etti.

İşçilere yönelik talebin azalması, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıyı bir miktar hafifletebilir ve Fed’in, bu yıl içinde faizleri yirmi yılın en yüksek seviyelerinden aşağı çekebileceği yönündeki umutları güçlendirebilir.

2. Nvidia, Apple’ı geçerek dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu

Nvidia’nın piyasa değeri dün 3 trilyon doları aşarak iPhone üreticisi Apple’ı (AAPL) dünyanın en değerli ikinci şirketi olarak geride bıraktı.

California merkezli şirket, yapay zeka uygulamaları konusundaki coşkunun artmasından en çok yararlanan şirket oldu. Firmanın yapay zeka için optimize edilmiş çiplerine olan talep, yeni ortaya çıkan teknolojiyi operasyonlarına dahil etmek için büyük harcamalar yapan şirket sayısının artmasıyla, geçen yılın büyük bir bölümünde arttı.

Nvidia, bu hafta başında beklenmedik bir hamleyle, son lansmanından sadece aylar sonra yeni “Rubin” çipinin planlarını açıkladı. Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel (INTC) gibi yonga üreticisi rakiplerinin yanı sıra Microsoft (MSFT) ve Google (GOOGL) gibi büyük bulut bilişim firmaları tarafından üretilen şirket içi işlemcilerin yoğun rekabetiyle karşı karşıya olan şirket, “bir yıllık” bir sürüm temposu hedeflediğini söyledi.

Nvidia ayrıca Mayıs ayında gelirlerinde %262’lik bir artış da dahil olmak üzere bir çeyrekte daha yüksek kazançlar elde ettiğini bildirdi ve 7 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 10’a bir hisse senedi bölünmesini açıkladı.

Bu arada Apple’ın önümüzdeki hafta çok beklenen geliştiriciler konferansında, yapay zeka planları hakkında daha fazla ayrıntı açıklaması bekleniyor. Teknoloji devi rakiplerinin birçoğuyla kıyaslandığında grup, şimdiye kadar yapay zeka hedefleri hakkında nispeten az şey söyledi ancak İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, yakın tarihli bir kazanç çağrısında teknolojinin “önemli bir fırsatı” temsil ettiğini söyledi.

Nvidia hissesinin teknik bilgilerine ulaşabilir miyim? Şirketin mali durumuyla ilgili ipuçları neler? Borsalar ve hisselerle ilgili aklınıza takılan her sorunun yanıtı InvestingPro’da! Şimdi FIRSAT kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

3. Lululemon hisseleri kapanış sonrası sıçrama yaptı

Premium atletik giyim perakendecisi Lululemon Athletica, ilk çeyrek kârını ve satışlarını tahminlerin üzerinde açıklamasının ardından hisseleri kapanış sonrasında %9’dan fazla yükseldi.

Pahalı taytlarıyla tanınan Kanadalı şirket, çeyrek dönemde Wall Street’in 2,38 dolarlık beklentilerinin üzerinde 2,54 dolarlık hisse başına gelir bildirirken 2,21 milyar dolarlık net gelir 2,19 milyar dolarlık tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirket ayrıca yıllık hisse başına kazanç beklentisini yükseltti ve tüm yıl için net gelir görünümünü yineledi.

Aynı mağaza satışlarının, bir önceki yıla kıyasla %26 arttığı Çin anakarasındaki gücü, Amerika kıtasındaki yatay getirileri dengeledi. Reuters’in görüşlerine başvurduğu analistler, Lululemon’un nispeten durgun olan yerel rekabetten yararlanmak ve enflasyondan etkilenen ABD’li müşterilerin durgun talebini dengelemek için Çin’deki varlığını artırdığını belirtti.

Bu arada hisse fiyatı bu yıl şimdiye kadar %39 oranında düşen Lululemon, hisse geri alım programında 1 milyar dolarlık bir artışa imza attı.

4. ECB kararı yaklaşıyor

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bugün yapacağı toplantıda faiz oranlarını rekor yüksek seviyelerden indireceği tahmin ediliyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun, ECB’nin %2’lik hedefine doğru gevşemekte olduğuna dair işaretlerle desteklenen politika yapıcılar, toplantı öncesinde karara dair eğilimi belirlemiş oldu.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, özellikle enerji krizi ve tedarik zinciri kısıtlamalarının etkisi azaldıkça fiyat baskılarının “kontrol altında” olduğuna inandığını söyledi. Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane de Financial Times’a verdiği röportajda, “büyük sürprizler dışında” yetkililerin son verilerde “en üst düzey kısıtlamayı kaldırmak için” yeterli gördüklerini söyledi.

Yatırımcılar, ECB’nin şu anda %4 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunan gösterge mevduat faizini çeyrek puan düşüreceğine dair beklenti içinde. Ancak politika yapıcıların, bu yılın ilerleyen dönemlerinde olası indirimlere nasıl yaklaşacakları konusunda belirsizlik devam ediyor ve ING analistleri, ECB’nin konuyla ilgili “söyleyecek çok şeyi olabileceğini” öne sürüyor.

5. Ham petrol yükselişe geçti

Ham petrol fiyatları genel olumlu havanın etkisiyle bir miktar yükseldi ancak yine de hafta bazında kaybı yüksek seyretmeye devam ediyor.

ABD ham petrol vadeli kontratı (WTI) %0,7 artışla 74,60 dolardan işlem görürken Brent kontratı %0,6 artışla 78,88 dolara yükseldi.

Her iki kontrat da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin, Ekim ayından itibaren kademeli olarak çözülecek gönüllü üretim kesintileri için alan bırakma kararı nedeniyle hafta bazında %4 civarında düşüşe yöneldi.

Ham petrol piyasası ayrıca ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi verilerine göre ABD ham petrol stoklarının, 31 Mayıs haftasında 1,2 milyon varil arttığı ve 2,3 milyon varil azaldığı yönündeki tahminlerden de etkilendi.

6. Borsa ve kripto paralar için işlem vergisi gündemde

Bu hafta piyasa gündemini oldukça meşgul eden borsa ve kripto paralara vergi getirileceği söylentilerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklık getirildi.

Bakan Şimşek, hisse ve kripto paralar için kazanca dayalı gelir vergisi öngörmediklerini söylerken bunun yerine “çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde” dedi. Kulislerde ise borsa ve kripto paralar için işlem vergisi uygulamasına yönelik çalışmaların son aşamada olduğu söylentileri bulunuyor.

Sonuç olarak Mehmet Şimşek, bu konudaki bilgi kirliliğine son noktayı koyarak kazanca dayalı bir vergilendirme öngörmediklerini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu