Haber

Dünyanın İlk Uluslararası Mangrov Merkezi Çin’de Kurulacak

Dünyanın birinci Milletlerarası Mangrov Merkezi Çin’in Shenzhen şehrinde kurulacak.

Bu tip bir merkez inşa etme kararı, bu ayın başlarında Çin’in Wuhan ve İsviçre’nin Cenevre şehirlerinde düzenlenen sulak alanların korunmasına dair COP14’te kabul edildi.

Bir “mavi karbon yutağı” olan mangrov, bitki örtüsü tarafından karbon tutulmasının kıymetli bir modülü.

Shenzhen’deki mangrov sulak alanlarının korunması, şehrin çevre koruma ve ekonomik kalkınma arasında bir denge kurma çabalarının bir parçasını oluşturuyor.

SES 1 (ÇİNCE): SUN LİLİ, Mangrov Vakfı Kurucu ve Onursal Yönetim Kurulu Başkanı:

“Shenzhen yalnızca Çin’deki bir teknoloji merkezi değil. Tıpkı vakitte göçmen kuşların milletlerarası göç yolları üzerinde bulunuyor. Her kış 100.000’den fazla göçmen kuş Shenzhen Körfezi’ne uğruyor. Shenzhen halkı, çok sayıda yırtıcı hayvanın, bilhassa ender yahut jenerasyonu tükenmekte olan kuşların hayat alanı olan mangrovları seviyor. Shenzhen, son iki senede kirlilik denetimi ve etraf muhafaza eforlarıyla 12 hektarlık mangrov ağaçlarını eski haline döndürdü. Yaklaşık 13 hektarlık mangrov birinci defa oluşturuldu. Bu da 32 futbol alanına muadil. Ayrıyeten Shenzhen’de çok sayıda gönüllü mangrovların ve vahşi hayvanların korunmasına katılıyor.”

SES 2 (ÇİNCE): WANG MENGQİ, Guangdong Neilingding Futian Ulusal Doğa Koruma Alanı Yönetim Bürosu Müdür Yardımcısı:

“Shenzhen’de Memleketler arası Mangrov Merkezi’nin kurulması, sadece ekolojik korumanın çok sayıdaki başarısını sergilemeyi sağlamakla kalmıyor mangrovların dünya genelinde korunmasını ve eski haline dönüşlerini de desteklemeye yardımcı oluyor.”

Şu anda Shenzhen’de yaklaşık 213 hektar mangrov bulunuyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Çin’in Shenzhen kentinden bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu