Haber

Dünya Azerbaycanlıları Kongresinden Aliyev’in “İran” açıklamasına destek

Dünya Azerbaycanlıları Kongresi Lideri Asif Kurban, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran ile ilgili yaptığı açıklamaya destek verdiklerini bildirdi.

Kurban, yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan’ın 30 yıl süren Ermenistan işgaline son vermesinin, yalnızca ülkede değil İran’da yaşayan 30 milyondan fazla Azerbaycan Türkü ve Türk dünyasında da sevinçle karşılandığını belirtti.

Azerbaycan’ın savaş bittikten sonra uyguladığı siyasetlerle Güney Kafkasya’da barışın sağlanmasını, bölge ülkelerinin her birinin ekonomik kalkınmasına yardımcı olacak iş birliklerini hedeflediğini bildiren Kurban, “Ancak üzülerek görmekteyiz ki Azerbaycan’ın bu güzel niyet siyasetleri komşu İran tarafından mutlulukla karşılanmamakta ve gün geçtikçe açık, aleni ve şiddetini artırarak Azerbaycan tersi siyaset yürütmektedir.” ifadelerini kullandı.

Aliyev’in, 25 Kasım’da, “Azerbaycan’ın laik yaşam tarzını ve İran’daki Azerbaycanlılar dahil, dünyadaki Azerbaycanlıları korumak için elimizden geleni yapacağız. Onlar bizim insanımızın bir kesimi.” şeklinde tamamladığı açıklamasını desteklediklerini vurgulayan Kurban, şunları kaydetti:

“Dünya Azerbaycanlılarının fikirlerine tercüman olan Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev tarafından yapılan bu uyarıyı destekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu uyarısı, net bildiriler içermektedir. İran, düzgün komşuluk kurallarına uygun hareket etmemekte, alakaları sıfırlama siyaseti izlemektedir. Temennimiz, İran devletinin bu ihtarlardan ders çıkarması, bünyesinde bulunan 30 milyonu aşkın Azerbaycan Türkü’ne ana lisanda eğitim başta olmakla haklarının verilmesi, son günlerde şovlarda bayan, kız demeden gözaltına aldığı, azap uyguladığı inşaların bir an evvel hür bırakılması.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu