Haber

Danıştay, görevden alınan savcının göreve iadesine ilişkin açıklama yaptı

Danıştay, Samsun’da görevden alınan cumhuriyet savcısının göreve iadesi kararına ilişkin açıklamasında, “Henüz kesinleşmemiş olan karara ilişkin hukuki ve bilimsel eleştiri düzeyini aşan değerlendirmeler yargı bağımsızlığına zarar verecektir.” Bu da Anayasanın 138. maddesiyle güvence altına alınmıştır.” Onun sözleri yer aldı.

Danıştay’dan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 5’inci Dairesi’nin kamuoyunun açtığı dava sonucunda verdiği karara ilişkin yapılan değerlendirmelere dayanarak açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi. Samsun’da görev yaptığı sırada Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından disiplin soruşturması sonucu meslekten ihraç edilen savcı.

Açıklamada, tüm yargı kararları gibi Danıştay 5’inci Dairesi kararının da eleştiriye açık olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda temyize açık olan ancak henüz kesinleşmeyen karara ilişkin hukuki ve bilimsel eleştiri düzeyini aşan değerlendirmeler, kararı veren yargı mensuplarını hedef alıyor. Kararın kişilik haklarına saldırı düzeyine ulaşması, Anayasa’nın 138. maddesinde güvence altına alınan yargı bağımsızlığına zarar verecektir.”

kesapajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu