Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rezervler Artacak” Dedi: Uzmanlar Önceden Açıklamıştı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda bilhassa iktisatla ilgili olan market ve rezerv telaffuzları dikkat çekti. Merkez Bankası rezervlerinde artışa değinen Erdoğan, marketlere de ağır yüklendi.

Erdoğan, market fiyatları için “Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, market fiyatlarındaki gelişmeleri Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarının hassasiyetle takip ettiğini söyledi. Katar, dönüşü gazetecilerle gerçekleştirilen söyleşide market fiyatlarında Erdoğan’ın evvel çıkan kelamları şu formda:

Biz hukuk devletiyiz. Soruşturmalar sonucunda gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada denetimler çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Zira para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da birinci Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıyeten gideriz. Değişik teklifler var. Bütün sorun yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım.

Erdoğan: “En son Merkez Bankasının döviz rezervi 123 milyar dolara ulaştı. Bu ay sonuna kadar döviz rezervimiz belki 130 milyar doları bulacak”

Erdoğan, son olarak haftalık bilgilerde 17 Kasım Perşembe günü açıklanan Merkez Bankası rezervlerinde görülen artışla son devrin en yüksek düzeylerinin görülmesine değinerek, 130 milyar dolara çıkacağını belirtti. 

Peki uzmanlar bu mevzuda ne diyor?

Merkez Bankası eski Başekonomisti Bilkent Üniversite İktisat Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası’nın sattığı kadar aldığı dövizlere de ilgi çekiyor.

twitter.com

Ve şu değerli tespitte bulunuyor?”Son dönemde TCMB nette döviz satmıyor, aksine döviz alıyor.”

twitter.com

Bu tespitin akabinde mevzunun uzmanlarının bu paylaşımın altına yorumlar da dikkat çekiyor.

Sonuçta yeniden de satış olduğu gerçeği sorgulanıyor.

twitter.com

Bu yoruma Prof. Kara da ‘değiştirmiyor’ yorumunu yaparken, uygulamadaki kur rejiminin özünün buna dayandığının altını çiziyor.

İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz ise Merkez Bankası’nın döviz girdisinin yüksekliğine işaret ediyor.

twitter.com

Bunların akabinde ilginç bir yorum daha geliyor. ?

Ağustos’ta Soçi muahedesinden bu yana Türkiye, Rusya’dan ayda 8-10 milyar dolar alıyor. TCMB veya BDDK kayıtlarında görmüyoruz ama bu para TL’yi çıpalamak için art kapı satışlarına dönüşüyor. Rusya, Türkiye’ye yaptırımlardan kurtulmaya yardım ettiği ve iktidara destek olmak istediği için para veriyor.

ve şöyle devam ediyor:

Putin ve Erdoğan arasındaki bu işbirliği gayet anlaşılır. İlginç olan, ABD’nin Türkiye’nin yaptırımlardan kurtulmak için Rusya’ya yardım etmesine göz yummayı seçmesi ve Türk muhalefetinin, Putin’in AKP lehine seçimlere karışmasını sorun etmemesi.

TED Üniversitesi İşletme Bölümü’nde Bölüm Başkanı Doç. Dr. İbrahim Ünalmış da eski bir Merkez Bankası çalışanı olarak Kara’nın paylaşımına bu yorumuyla da yeni bir perspektif açıyor.

Bu durumun sürdürülebilirliğine dair yöneltilen bir soru üzerine de geçen günlerde katıldığı yayını paylaşan Hakan Kara’nın burada söylediği seçimlere kadar olan süre ve Net Hata Noksan girişlerine yönelik ifadeler oluyor.

Kara’nın işaret ettiği noktada daha dün İris Cibre tarafından paylaşılan bir grafik hatrımıza geliyor.

twitter.com

Son devirde Merkez Bankası bilgilerinde görülen efektif (banknot/nakit/fiziki) dövizlerdeki artış NHN ile örtüşüyor.

pbs.twimg.com

Tüm bu bilgiler ışığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği düzeylerin görülmesinin de mümkün olduğu düşünülüyor. Siz ne dersiniz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu