Ekonomi

AstraZeneca ile görüşmelerin sona ermesinin ardından Insmed brensocatib haklarını elinde tutuyor

Bridgewater, New Jersey merkezli bir ilaç şirketi olan Insmed Incorporated, bugün AstraZeneca AB ile brensocatib’in geliştirilmesi ve ticarileştirilmesine ilişkin müzakerelerin bir anlaşma olmadan sonuçlandığını duyurdu. AstraZeneca’nın 2016 Lisans Anlaşması kapsamındaki son opsiyonunu kullanmasının ardından yapılan görüşmeler, müzakere süresinin dolmasının ardından 12 Haziran 2024 Çarşamba günü sona erdi.

Insmed ve AstraZeneca arasında 4 Ekim 2016 tarihinde imzalanan Lisans Anlaşması, AstraZeneca’nın kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astım tedavisi için brensocatib geliştirmesi ve potansiyel olarak ticarileştirmesi için hükümler içeriyordu.

AstraZeneca ikinci ve son opsiyonunu 8 Mart 2024 tarihinde kullanmıştır, ancak müzakere süresinin yakın zamanda sona ermesi, AstraZeneca’nın artık bu endikasyonlarda brensocatib için herhangi bir geliştirme veya ticarileştirme hakkına sahip olmayacağı anlamına gelmektedir.

Başarısızlıkla sonuçlanan müzakereler sonucunda Insmed, KOAH ve astım hariç tüm endikasyonlarda brensokatib için dünya çapında tam geliştirme ve ticarileştirme haklarını elinde tutmaktadır. Şirketin bu hakları elinde tutması, Insmed’in diğer potansiyel ortaklıkları araştırması veya ilacı bağımsız olarak geliştirmesi ve ticarileştirmesi için kapıyı açıyor.

Klinik araştırmalara konu olan Brensocatib, çeşitli enflamatuar hastalıklar için potansiyel bir tedavidir. Potansiyel ortaklıklar ve geliştirme yolları da dahil olmak üzere ilacın geleceği, AstraZeneca’nın KOAH ve astım endikasyonlarına katılımı olmadan ilerlerken Insmed tarafından belirlenecektir.

Brensocatib’in geliştirme haklarının durumuna ilişkin güncelleme, Insmed tarafından Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan Form 8-K başvurusu yoluyla kamuoyuna duyuruldu. Şirketin Baş Hukuk Sorumlusu ve Kurumsal Sekreteri Michael A. Smith, 13 Haziran 2024 tarihli açıklamayı imzaladı. Insmed’in hisseleri Nasdaq Global Select Market’te NASDAQ:INSM sembolü altında işlem görmektedir.

Yakın tarihli diğer haberlerde, biyofarmasötik şirketi Insmed Incorporated önemli gelişmeler nedeniyle önemli yatırımcı ilgisinin odağı olmuştur. Şirket, lider ilaç adayı brensocatib’in araştırılması ve geliştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli kurumsal faaliyetleri desteklemek için yaklaşık 650 milyon dolar toplamayı amaçlayan önemli bir halka arz duyurdu. Bu, brensocatib’in bronşektazi için potansiyel bir öncü tedavi olarak profilini geliştiren ASPEN Faz 3 klinik çalışmasının olumlu sonucunu takip ediyor.

Finans şirketi Mizuho Securities kısa süre önce Insmed için finansal modelini güncelleyerek fiyat hedefini bir önceki 36,00 $’dan 82,00 $’a önemli ölçüde yükseltti. Stifel, Wells Fargo ve TD Cowen gibi diğer firmalar da Insmed’in hisseleri için fiyat hedeflerini yükselterek brensocatib’in başarısına olan güvenin arttığını yansıttılar.

InvestingPro İçgörüleri

Insmed Incorporated ile ilgili son gelişmelerin ve AstraZeneca ile yapılan görüşmelerin sonuçlanmasının ortasında, yatırımcılar şirketin bir sonraki hamlelerini merakla izliyor. InvestingPro verilerine göre, Insmed yaklaşık 9,94 milyar USD piyasa değerine sahip ve bu da önemli bir yatırımcı güvenini gösteriyor. Şirketin gelirlerindeki artış da dikkat çekicidir. 2024’ün 1. çeyreği itibariyle son on iki ayda %22,54’lük artış, -11,82’lik negatif F/K oranının işaret ettiği kârlılık eksikliğine rağmen ürünlerine yönelik sağlıklı bir talebin varlığına işaret edebilir.

InvestingPro’nun öne çıkan bir tavsiyesi, şirketin gelecekteki beklentilerine ilişkin yatırımcı iyimserliğinin bir yansıması olabilecek %217,46’lık fiyat toplam getirisi ile geçen yılki güçlü getiridir. Ayrıca, dört analistin önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize etmesiyle Insmed’in performansına ilişkin olumlu bir bakış açısı olduğu görülüyor. InvestingPro, daha ayrıntılı analizler ve tahminler arayan yatırımcılar için bilinçli kararlar almaya yardımcı olacak bir dizi ek ipucu sunuyor. Insmed için toplam 15 ek InvestingPro İpucu mevcut olup, bunlara https://www.investing.com/pro/INSM adresinden erişilebilir. İlgilenen okuyucular InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanabilir.

Şirket hisseleri 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görerek güçlü bir piyasa performansına işaret etse de, yatırımcıların yatırım kararı vermeden önce tüm finansal ölçütleri ve piyasa sinyallerini göz önünde bulundurmaları tavsiye edilir. Insmed’in önündeki yolculuk, özellikle de brensocatib’in geliştirilmesini nasıl ele alacağı, rekabetçi ilaç dünyasında devam eden başarısı için çok önemli olacaktır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

agli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu