Haber

Almanya Başbakanı Scholz: Gazze’deki ateşkes talebini doğru bulmuyorum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Arap ve İslam dünyasının Gazze’de ateşkes veya uzun süreli duraklama talebini uygun bulmadığını söyledi.

“MEME VEYA UZUN BİR MOLA TALEBİNİ HAK BULMUYORUM”

Scholz, Heilbronner Stimme gazetesinin düzenlediği etkinlikte Gazze’deki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Arap ve İslam dünyasından gelen ateşkes çağrılarına da değinen Scholz, “Gazze’de derhal ateşkes veya uzun bir ara verilmesini talep etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu, İsrail’in Hamas’ın toparlanmasına izin vermesi gerektiği anlamına geliyor. Hamas yine füze kullanacak.” “Üretim ve saldırılara izin verilmemeli.” değerlendirmesini yaptı.

“BUNU MÜMKÜN KILAN BİR PERSPEKTİF OLMALIDIR”

İki devletli çözümün hâlâ mümkün olduğuna inandığını belirten Almanya Başbakanı, bunu mümkün kılan bir perspektifin olması gerektiğinin altını çizdi.

“İSRAİL’E TEHDİT OLUŞTURMAYAN BİR FİLİSTİN DEVLETİ OLASILIĞINI İSTEYECEKSİNİZ”

Scholz, “Kalıcı bir barış ortamı istiyorsanız, İsrail’e tehdit oluşturmayan bir Filistin devleti olasılığını istemelisiniz.” dedi. dedi.

17 EKİM’DE TEL AVIV’E DAYANAK ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİ

Olaf Scholz, İsrail’i güçlendirmek amacıyla 17 Ekim’de Tel Aviv’i ziyaret etti ve Almanya’nın İsrail ile dayanışmasını gösterdi. Scholz defalarca İsrail’in güvenliğinin kendi devletinin sorunu olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu