Haber

ABD’den ‘seçim’ açıklaması: Türkiye ile ilişkileri etkilemeyecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin sonucunun ikili ilişkileri etkilemeyeceğini belirtti. Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Patel, “Hangi hükümet seçilirse seçilsin birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tek umudumuz demokratik sürece dayalı, özgür ve adil bir seçim görmektir.”

14 Mayıs seçimlerinin Ankara-Washington bağlantılarını nasıl etkileyeceği sorusuna yanıt veren Patel, “Etmeyecek. Türk halkı hangi hükümeti seçerse seçsin, birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve bu ilişkileri derinleştirmeye, bir dizi işbirliği alanında ve ortak öncelikler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.

‘ARAP BİRLİĞİNİN ŞAM’A KABUL EDİLMESİ UYGUN DEĞİL’

Patel, Suriye’nin 12 yıl sonra yeniden Arap Ligi’ne katılmasıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. “Şu anda Suriye’nin Arap Ligi’ne yeniden kabul edilmesinin uygun olmadığına inanıyoruz ve bu noktayı tüm ortaklarımıza açık bir şekilde ifade ettik.” dedi Patel Öte yandan Suriye konusunda Arap ülkeleriyle pek çok hedefi paylaştıklarını, bunların ortasında ülkedeki krize Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca çözüm bulmanın başta geldiğini söyledi.

Patel, ABD’nin Esad yönetimiyle ilişkilerini normalleştirmeyeceğinin ve bu yönde hareket eden ülkelerin bu adımları teşvik etmediğinin altını çizdi.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 2011’de Suriye’nin üyeliğini askıya aldı. Arap Birliği’ne üye ülkelerin dışişleri bakanları, 7 Mayıs 2023’te Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Suriye’nin birliğe dönüşü konusunda anlaştılar. (DIŞ HABERLER)

pehlivankoy-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu