Teknoloji

Uzaydan düşen bir parça çatıyı deldi, facianın kıyısından dönüldü

Bir uzay enkazının evinizin üzerine düşme ihtimali istatistiksel olarak son derece düşük. Ama Naples, Florida’dan Alejandro Otero’nun Mart ayında öğrendiği üzere, bu ihtimal sıfır değil.

WINK News’in haberine göre, gizemli bir enkaz parçasının Otero’nun evinin çatısını parçalayıp iki kat boyunca ilerlediği olay sırasında, Otero’nun oğlu evdeydi ama şans eseri yaralanmadı ve daha sonra babasını arayarak onu konu hakkında bilgilendirdi.

Daha sonra NASA’nın doğruladığı üzere, gökten düşen bu cismin 2021 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan atılan bir donanım parçası olduğu ortaya çıktı. Alejandro Otero nesneyi NASA’ya verdi ve NASA, cismi ajansın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde yakından inceledi: “Analizin bir parçası olarak NASA, serbest bırakılan donanıma kıyasla nesnenin boyutlarına ve özelliklerine ilişkin bir değerlendirmeyi tamamladı ve bir malzeme analizi gerçekleştirdi. Yapılan incelemeye göre kurum, enkazın, pilleri kargo paletine monte etmek için kullanılan NASA uçuş destek ekipmanından kalma bir destek olduğunu belirledi. Nesne, Inconel metal alaşımından yapılmış, 1,6 kilo ağırlığında, 4 inç yüksekliğinde ve 1,6 inç çapında.”

Bahsi geçen bu kargo paleti, uzay istasyonundan atılan eskimiş nikel hidrit pilleri içeriyordu. İstasyonun robot kolu kullanılarak serbest bırakıldı ve Dünya atmosferine yeniden giriş sırasında tamamen yanması bekleniyordu.

NASA, “NASA uzmanları, atmosfere yeniden giriş sırasında nesnelerin nasıl ısındığını ve parçalandığını tahmin etmek için mühendislik modellerini kullanıyor. Bu modeller ayrıntılı girdi parametreleri gerektirir ve enkazın atmosferik zemine yeniden girişinden sağ kurtulduğu tespit edildiğinde düzenli olarak güncellenir” diye açıkladı ve UUİ’nin fırlatma ve yeniden giriş analizine ilişkin ayrıntılı bir araştırma gerçekleştireceğini duyurdu.

NASA, sonuçlara göre gerekirse uzay çöpü olarak adlandırılan cisimlerin gelecekte güvenli bir şekilde imha edilmesini sağlamak için modellemesini ve analizini güncelleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu