Ekonomi

USD/CAD’in yıl sonuna doğru zayıflaması bekleniyor

UBS analistleri, ekonomik yavaşlama endişeleri nedeniyle Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) ABD Merkez Bankası’ndan önce faiz indirimine gitme olasılığının altını çizdi.

Bunun sonucunda Kanada dolarının (CAD) zayıflayan para birimi nedeniyle sadece mütevazı enflasyonist baskılarla karşılaşması bekleniyor. UBS, BoC’nin ilk faiz indiriminin yaz aylarında, muhtemelen Temmuz ayında gerçekleşebileceğini ve bunun da CAD için kısa vadeli destek sağlayabileceğini öngörüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ne sıkı sıkıya bağlı olan Kanada ekonomisi, imalat sektörlerinin küresel olarak zayıflaması ve sınır ötesi ekonomik etkilerin azalması nedeniyle bir ayrışma yaşıyor.

Kanada’nın sınırlı mali desteği ve tüketicilerin yüksek faiz oranlarına karşı kırılganlığı, ABD’deki muadiline kıyasla daha keskin bir ekonomik gerilemeye katkıda bulundu. Bu durum BoC’nin faiz indirimine zemin hazırlayarak Fed’in politika gevşemesinden önce gelebilir.

UBS, BoC’nin gelecek haftaki politika toplantısında faiz oranlarını koruma kararından CAD’nin bir miktar fayda görebileceğini, ancak ABD faktörlerinin döviz kurları üzerindeki etkisinin BoC’nin etkisini muhtemelen sınırlayacağını öne sürüyor.

Firma, yılın ilerleyen dönemlerinde, ABD Doları zayıfladıkça ve Fed politikalarını gevşettikçe, CAD’nin göreceli faiz görünümündeki bir değişim ve iyileşen risk duyarlılığı ile desteklenerek kazanç sağlayacak şekilde konumlanacağını tahmin ediyor.

UBS, yatırım açısından bakıldığında, BoC’nin faizleri sabit tutmasının başlangıçta CAD lehine olabileceğini, ancak daha sonraki faiz farklarının olumsuz olabileceğini belirtiyor.

Ancak, USD’de daha geniş çaplı bir zayıflık ortaya çıktığında, CAD’nin bundan faydalanması bekleniyor. USD/CAD paritesi için direnç seviyesi 1,3850’de kalırken, destek 1,34 ve 1,32’de görülüyor. UBS, direnç seviyesi civarında grevlerle çağrı satış stratejilerini tercih ediyor.

Analizde ayrıca, ABD, Kanada veya küresel çapta sert iniş, enerji fiyatlarında önemli bir düşüş veya BoC tarafından daha belirgin bir gevşeme döngüsü dahil olmak üzere USD/CAD paritesinde bir ralliye yol açabilecek risk faktörleri de özetleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu