Haber

Türkiye’nin ilk hidrojen vadisi imzalandı

İSTANBUL (İGFA) –Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “HYSouth Marmara Hidrojen Vadisi Projesi ve Güney Marmara Hidrojen Sahil Platformu Güdümlü Projesi İmza Töreni”ne katıldı.

Törende TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç de birer konuşma yaptılar.

“Tam bağımsız bir Türkiye için, kalkınmanın temeli olan enerji bağımsızlığının yanı sıra teknolojik bağımsızlığı da kazanmamız gerekiyor” diyen Bakan Varank, “Yenilenebilir enerji kaynaklarımızı geliştirme ve artırma çabalarımız artarak devam ediyor. Yatırım, hidrojeni ön plana çıkarıyor. en değerli alternatif Hidrojen teknolojileri konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız bu yılın başında Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritasını kamuoyunun bilgisine sunmuştur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için stratejik öneme sahip hidrojen teknolojileri ve hidrojen üretimi. Bu projeler; Türkiye hidrojende ligin önüne geçecek. “Yeşil hidrojen atılımı ile ülkemiz hidrojen ihracatçısı ülke konumuna gelecek” dedi.

Hidrojen ekonomisinin gelişmesine destek olacak bu projenin bütçesinin 36,8 milyon Euro olduğunu belirten Bakan Varank, Avrupa’dan bir defaya mahsus en büyük hibe olan 7,5 milyon Euro’yu önümüzdeki dönemde ülkemize kazandırdıklarını söyledi. projenin kapsamı.

Hedeflerinin sadece ithal teknoloji ile hidrojen üretmek olmadığını belirten Bakan Varank, “Güney Marmara Hidrojen Sahil Platformu projesi ile hidrojen üretiminde kullanılan elektrolizör teknolojisini yerli ve milli imkanlarla geliştireceğiz. Bandırma’da Türkiye’nin en yüksek kapasiteli yerli yeşil hidrojen santrali, “İki proje Türkiye’nin hidrojende öne geçmesine yardımcı olacak. Başlattığımız yeşil hidrojen atılımı ile ülkemiz hidrojen ihracatçısı konumuna gelecek. İşte yeşil dönüşüm olursa yeşil dönüşüm, teknoloji olursa teknoloji, vizyon olarak vizyon” dedi.

haberibradi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu