Teknoloji

Su Kaçaklarını Tespit Etmek İçin Geliştirilen Mini Robotlar

Her gün kilometrelerce uzaktaki arıtma tesislerinden evimizdeki musluklara su taşıyan su boruları, onlarca yıl çalışır durumda kalacak sağlamlıkta üretilse de bu borular bir süre sonra sızdırmaya başlar. Her yıl milyonlarca ton suyu israf ediyor..

Bu sorunu çözmek için çalışan araştırmacılar her zaman daha gelişmiş hasar tespit robotları üretirler. Yeni üretilen robotlar neredeyse evinizdeki musluğatüm su sınırlarındaki hasarları tespit edebilecektir.

Önceki nesil robotlardan %75 daha küçük

Birleşik Krallık Su Hizmetleri Düzenleme Kurumu Watt’ın yetkililer, ürettikleri yeni robot sayesinde her yıl milyonlarca ton suyun israfını önleyeceklerini açıkladı. Halihazırda su sınırlarını tespit etmek için robot kullanan yetkililer, eski robotların boyutları nedeniyle yalnızca ana sınırları inceleyebildi. Ancak yeni üretilen robotlar o kadar küçük ki meskenlerin altındaki su limitlerine bile ulaşabiliyorlar. su akışını engellemeden dolaşabilir.

Eski tip robotlara göre çok daha ileri teknolojilere sahip olan robotlar, mikrofonları, kameraları ve ışıkları yardımıyla önce suyun akışındaki anormallikleri tespit edip, suda kaçak olup olmadığını tespit ettikten sonra bu deliği tespit ediyor. veya kamera ile kırın. Bu yarı otonom robotlaristendiğinde kullanıcı kontrolüne geçebilir.

Ofwat yetkilileri, 2022 boyunca eski tarz büyük robotlar kullanılmasına rağmen Birleşik Krallık’ta su sızıntıları olduğunu bildirdi. %6 oranındaBu oranın 2018’den beri ise düşürüldüğünü açıkladı toplamda %40’a ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu