Ekonomi

Reddit İlk Halka Arzında Beş Temel Nokta

Ünlü sosyal medya platformu Reddit, Pazartesi günü açıklandığı üzere 6,4 milyar dolara varan bir piyasa değeri hedefliyor. İşte bilmeniz gereken beş ana nokta:

Reddit’in İlk Halka Arzına İlişkin Önemli Bilgiler

1. Reddit için İlk Halka Arz Tarihi – Reddit, 21 Mart 2024 tarihinde New York Borsası’nda RDDT hisse senedi sembolü ile halka açık bir şirket olmayı planlıyor. Genellikle, yeni halka arz edilen hisse senetleri Doğu Saati ile sabah 10 ile öğleden sonra 2 arasında işlem görmeye başlar.

2. Satılan Hisse Sayısı – Reddit, 15.276.527 hissesi şirketin kendisinden gelmek ve 6.723.473 hissesi mevcut hissedarlar tarafından satılmak üzere yaklaşık 22 milyon hisse satmayı planlıyor. Reddit, toplam hisselerin %8’ini aktif kullanıcıları ve moderatörlerinin yanı sıra seçilmiş yönetim kurulu üyeleri ile çalışanlarının ve yöneticilerinin arkadaşları ve aileleri için ayırdı.

3. Şirket Değerlemesi – Reddit, hisselerinin her birini 31 ila 34 dolar arasında fiyatlandırmayı ve 6,4 milyar dolara kadar bir piyasa değeri elde etmeyi planlıyor. Bu değerleme, 2021’deki bir yatırım turunun ardından şirkete biçilen 10 milyar doların altında.

4. Toplanması Beklenen Sermaye – Reddit, hisse satışından 748 milyon dolara kadar para toplamayı öngörüyor.

5. Lider Underwriters – Teklifin ana underwriter’ları Morgan Stanley, Goldman Sachs, JP Morgan ve BofA Securities olacak.

Reddit İlk Halka Arzına İlişkin Uzman Görüşleri

Salı günü Investing.com ile yaptıkları bir görüşmede finansal analistler, Reddit’in sadık bir müşteri tabanını güçlendirmek için hisselerinin bir kısmını platform kullanıcılarına tahsis etme stratejisinin daha önce de uygulandığını ve İngiltere’deki Deliveroo’nun bunun son örneği olduğunu gözlemlediler.

Analistler, “Bu yaklaşım, merkezi olmayan sistemler kavramını akılda tutarak, topluluk üyelerinin yeni tokenlerin birincil alıcıları olduğu çok sayıda kripto para birimi ilk para arzında da uygulandı” dedi. “Arzın niteliği ne olursa olsun, ister genel piyasaya ister başlangıçta kullanıcılara yönelik olsun, yatırımın başarılı olması için temelde yatan finansal sağlık çok önemlidir. Marka sadakati kullanıcıların ilgisini artırsa da, zaman içinde mali açıdan sağlam olmayı vaat etmeyen bir şeye yatırım yapmaları pek olası değildir.”

Geleceğe bakıldığında, analistler “ikincil piyasalardaki hareketliliğe bakılırsa, yakında bir teknoloji şirketi ilk halka arz dalgasına yaklaşıyoruz” tahmininde bulunuyor.

Bununla birlikte, bu tür arzların spekülatif doğası nedeniyle, Reddit halka arzının genel piyasa ortamını önemli ölçüde değiştirmesini beklemiyorlar.

Analistler, “Reddit’in ikincil piyasa fiyatı geçtiğimiz yıl boyunca düşüş eğilimi gösterdi ve alım satım faaliyeti nispeten düşüktü” yorumunda bulundu. “Bu nedenle, şirket tarafından talep edilen değerleme, listeleme sonrası hisse fiyatında potansiyel bir düşüşe yol açabilir.”

Ayrıca Bernstein analistleri Salı günü yayınladıkları bir raporda Reddit’in “izlediğimiz şirketler arasında yaklaşık %15 ile en düşük günlük aktif/aylık aktif kullanıcı oranına sahip olduğunu ve Temmuz 2023’ten bu yana yeni kullanıcıların yaklaşık %75’ini oturum açmamış kullanıcıların oluşturduğunu” belirttiler.

Araştırma firması ayrıca Reddit’in kullanıcı tabanının RDDT hisselerini güçlü bir şekilde destekleyip desteklemeyeceği sorusunu gündeme getirdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu