Ekonomi

Petrol fiyatlarının Çin talebi ve Ortadoğu gerilimi nedeniyle sabit kalması bekleniyor

Petrol fiyatlarının 2024’ün ikinci yarısında, Çin’den gelen talebin azalması ile büyük üreticilerden gelen arzın artma potansiyelini ve Orta Doğu’da devam eden jeopolitik gerilimleri dengeleyerek nispeten değişmeden kalması bekleniyor.

Analistler ve ekonomistler yakın zamanda yapılan bir ankette, küresel gösterge Brent ham petrolünün yıl boyunca varil başına ortalama 83,93 dolar olacağını tahmin ederken, bu rakam bir önceki ayın tahmininde öngörülen ortalama 84,01 dolardan hafif bir düşüşe işaret ediyor.

ABD ham petrolünün ortalama fiyatının ise Mayıs ayındaki 79,56 $’lık tahmine kıyasla çok az bir artışla 79,72 $ olması bekleniyor. Brent tipi ham petrolün 2024 yılı ortalaması şu ana kadar 83,4 dolar olurken, Orta Doğu’daki çatışmalara bağlı arz riskleri nedeniyle zaman zaman 92,18 dolara kadar yükseldi.

Buna rağmen bazı analistler, artan yaz tüketimi, Orta Doğu jeopolitik iklimi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim ayarlamaları gibi faktörlerin etkisiyle petrol fiyatlarının 90 $ veya üzerine çıkabileceğine inanıyor.

Petrol talebinde 2024 yılı için 0,99 ila 1,4 milyon varil/gün (mbpd) arasında bir büyüme öngörülmektedir ki bu rakam Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı’nın 0,96 mbpd’lik büyüme tahmininden biraz daha yüksektir. Arz tarafında ise OPEC dışı ülkelerin üretiminin artmakta olduğu bildiriliyor.

Bu ayın başlarında, Rusya ve diğer müttefiklerin de dahil olduğu OPEC+, Ekim ayından başlayarak önümüzdeki yıl boyunca 2,2 milyon varillik üretim kesintilerini yavaşça azaltmaya ve 2025 sonuna kadar 3,66 milyon varillik kesintileri sürdürmeye karar verdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu