Haber

NASA, Cüce Galaksilerde İki Çift Süper Kütleli Kara Delik Belirledi

LOS ANGELES, 23 Şubat (Xinhua) — NASA’nın Chandra X-ray Gözlemevi’ni kullanan yeni bir çalışma, çarpışma rotasındaki cüce gökadalarda iki çift süper kütleli kara delik tespit edildiğini duyurdu.

NASA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun gelecekteki bir çarpışma için ilk kanıt olduğunu ve bilim insanlarına erken evrendeki kara deliklerin büyümesi hakkında değerli bilgiler sağladığını söyledi.

NASA’ya göre, cüce gökadalar tanımları gereği toplam kütleleri güneş kütlesinin yaklaşık 3 milyar katından az olan yıldızlar içerir.

Gökbilimciler uzun zamandır cüce galaksilerin, bugün gördüğümüz daha büyük galaksileri oluşturmak için evrenin nispeten erken aşamalarında birleştiğinden şüpheleniyorlar. Ancak NASA’nın verdiği bilgilere göre cüce galaksiler çok uzak mesafelerde çok sönük göründükleri için mevcut teknolojilerle ilk nesil cüce galaksi birleşmelerini gözlemlemek mümkün değil.

Yeni araştırma, derin Chandra X-ışını gözlemlerini sistematik olarak tarayarak ve bu bilgileri NASA’nın Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Gezgini’nden gelen kızılötesi verilerle ve Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobu’ndan gelen optik verilerle karşılaştırarak bu zorlukların üstesinden geldi.

ABD’li astronomlar, iki kara deliğin kanıtı olarak cüce galaksilerde çarpışan parlak X-ışını kaynağı çiftleri aradılar ve iki örnek buldular.

Bu çiftlerden biri, Dünya’dan 760 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan Abell 133 gökada kümesindedir. Diğeri ise yaklaşık 3,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan Abell 1758S gökada kümesinde yer almaktadır. NASA’ya göre, her iki çift de galaksi çarpışmalarının karakteristik işaretleri olan yapılara sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu