Haber

Milli Eğitim Bakanı Tekin Robot’la Konuştu!

Gezici Eğitim Tırı’nın açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, robotla konuştu. Robot, Bakanın Beşiktaşlı olduğunu bildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Üsküdar’da “Köklü Mirastan Asırlık Türkiye’ye” temalı gezici eğitim tırının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramı’nı bayram coşkusuyla kutlamaya özen gösterdiklerini söyledi. Türkiye genelindeki okullarda birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Tekin, “Bakanlık olarak bunların bir kısmını merkezden yürüttük. “Bunlardan biri de bugün burada lansmanını yapacağımız, Cumhuriyetin köklü mirasını anlatan, gelecek nesillere vizyon çizen mobil tır olacak” dedi. Çocukların onları gelecek nesillere en iyi şekilde hazırlamak için gece gündüz demeden çalıştıklarını belirten Tekin, projelerden birinin de çocukların başta sanat ve spor olmak üzere yeteneklerinin erken yaşlardan itibaren keşfedilerek onları buna göre yönlendirilmesi olduğunu belirtti.

Tematik Liseler

Bakan Tekin, “Meslek liselerimizi, spor liselerimizi, sanat liselerimizi tematik hale getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde sanat liseleri ile ilgili bu konuya farklı bir bakış açısını sizlerle paylaşacağız. Bu tırın çocuklarımızın bu anlamda yeteneklerini geliştirmesini ve onların yüz yıllık tecrübesiyle gelecek yüzyılı ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak inşa edecek bir nesil yetiştirmeyi hedefliyoruz.” sözlerini kullandı. Mobil tırın içini gezdiğini belirten Tekin, görüntülerin etkileyici olduğunu söyledi. Gerçekten çocukların ve gençlerin yararlanabileceği güzel bir etkinlik olduğunu vurgulayan Tekin, “İlden ile en az yedi bölgede yaygınlaştıracağız. “Bu kamyonda görebildikleri çok kısa bir an ama buradan ayrıldıktan sonra hem geçmişten almaları gereken dersleri, hem de geleceğe dair vizyonlarını ve beklentilerini gözden geçireceklerini düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Spor Kültürü Dersimizi Yayınladık

Etkinlikte robot sorulan soruları yanıtladı. Etkinlik alanında “En sevdiğiniz renk nedir?”, “Boyunuz kaç?” gibi sorular yer alıyor. ve “Hangi kodlama dilinde yazıldınız?” gibi soruları soran Tekin’e robot yanıt verdi ve Bakanın Beşiktaş taraftarı olduğunu bildiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, törenin ardından basına yaptığı açıklamada, bu yıl Beşiktaş’a dair umutlarının azaldığını belirtti. Önemli olanın şampiyon olmadığını söyleyen Tekin, şöyle konuştu: “Türkiye’de futbol bir adım daha ileri gidiyor. Beşiktaş’ın da bu amaca hizmet etmesi bizi memnun eder. Dediğim gibi beni ilgilendiren, sahada yapılan sporlardan ziyade spor kültürünün yayılmasıdır. Futbol fandomunun ve spor fandomunun Türkiye’de yaygınlaşmasını istiyoruz ama karşılıklı hoşgörü çerçevesinde. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde seçmeli derslerin arasına ‘Spor Kültürü’ diye bir dersi de ekledik. Burada hem çocuklarımızı sağlıklı bir yaşam için spor yapmaya teşvik ediyoruz hem de genel olarak spor kültürünün ülke genelinde yaygınlaşmasını istiyoruz. Beşiktaş’ta konu nereden çıktı ama Beşiktaş’tan beklentimiz budur. Türkiye kültürüne katkıda bulunuyoruz.” Programa İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr.Murat Mücahit Yentür de katıldı. Yedi bölgede öğrencilerle buluşacak olan tırın güzergahı İstanbul, İzmir, Mersin, Adana, Gaziantep, Erzurum, Trabzon, Ordu ve Konya’yı kapsıyor. “Uzun Mirastan Türkiye Yüzyılına” temalı gezici eğitim tırı, 24 Kasım’da Ankara’da tipini tamamlayacak. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haberdikmen.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu