Haber

Kızılay AVM İflas Etti! Tahliye edilmek

Kızılay merkezde bulunan Kızılay AVM’yi işleten şirketin iflasına ve AVM’nin tahliyesine karar verildi. Kızılay’dan yapılan açıklamada, alışveriş merkezini yap-işlet-devret modeliyle kiralayan firmanın sorumluluklarını yerine getirmediği belirtildi.

Kızılay, Ankara Kızılay Meydanı’nda bulunan ve Yap-İşlet-Devret modeliyle kiralanan Kızılay AVM ile ilgili iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hilal-i Ahmer Derneği’nin İstanbul’un işgalinden sonra Ankara’ya taşınması ve Genel Merkez olarak kullanılan binanın ömrünü tamamlamasının ardından inşa edilen alışveriş merkezinin, Karsaklar adlı şirket tarafından bedelli olarak kiralandığı belirtildi. 2010 yılında yap-işlet-devret modeliyle ihale yapıldı. :

‘Kiralayan firmanın bir süre sonra hukuki sorumluluklarını yerine getirememesi nedeniyle bağışçıların güveninin korunması amacıyla Kızılay Hukuk Müşavirliği tarafından hukuki süreç başlatıldı. Uzun yargı sürecinin ardından mahkeme, adı geçen şirketin iflasına ve gayrimenkulden tahliyesine karar verdi. Kızılay’ın sahip olduğu taşınmazlar, tahliyenin ardından Kızılay idaresine devredilmiş olup, ilgili mevzuat uyarınca iflasına karar verilen şirket ile kiracılık bağlantısının kurulmasının ardından alt kiracıların sözleşmeleri imzalanmıştır. Ana anlaşmanın sona ermesiyle istikrarsız hale geldi.

Kızılay yönetiminin ilgili taşınmazı devralmasının ardından yapılan ilk incelemede, özellikle yemek katında uzun süredir bakım çalışması yapılmadığı, acil tadilat ihtiyacı olduğu görüldü. Başta buradan hizmet alan vatandaşlarımız olmak üzere çalışanlarımızın ve ziyaretçilerimizin güvenliği en büyük önceliğimizdir. Yemek katındaki eski kiracıların itirazlarına rağmen bu konuda keyfi esnekliğe asla izin verilmeyecektir.’

‘AVM’de faaliyet gösteren alt kiracılarla görüşmeler yapılıyor’

Açıklamada, Kızılay Emlak yönetiminin günümüz koşullarında yeni bir norm oluşturmak amacıyla AVM’de faaliyet gösteren tüm alt kiracılarla görüşmeler yaptığı ve alt kiracıların çoğunluğuyla yeni sözleşmeler imzalandığı belirtildi. ekonomik hayatın devamını sağlayacak şekilde yasal düzenlemeler doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

‘Ancak bazı kiracıların haksız ve haksız ilişkilerle Kızılay adını ve getirdiği maliyetleri kullanarak kamuoyunda 155 yıllık kurumumuza karşı yanlış bir algı oluşturmaya çalıştıkları görülüyor. Kızılay’ın bu ‘hukuki zaferi’, yüzbinlerce ihtiyaç sahibi insana yardım eli uzatma fırsatı vermesi açısından büyük değer taşırken, Kızılay Derneği’nin bu konuda bir adım atmanın dışında herhangi bir adım atma imkânı bulunmuyor. Amacı insanlığa yardım etmek olan derneğin, ilgili yasal kararlara göre tahliye edilmesi ve sözleşmelerin yeniden imzalanmasıdır. derneğe ve ihtiyaç sahiplerine fayda sağlamak.’

Açıklamada, Kızılay’ın belirli şirketlerin karlarını artırmasını sağlamak zorunda olmadığı, yaptığı her iş ve süreçte amacının sadece ihtiyaç sahiplerinin haklarını ve bağışçıların bağışlarını korumak olduğu belirtildi. Kimlerin destek verdiği ve kurumun çıkarlarının korunması adına her türlü yasal hakkın kullanılacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu