Haber

Hataylılar yüzyılın felaketinde kaybettiklerini “Ayrılık” şarkısıyla andı

Hataylılar yüzyılın felaketinde kaybettiklerini ‘Ayrılık’ müziğiyle andı Kahramanmaraşdepremlerde en çok yıkımın yaşandığı yer Hatay2017 yılında 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, enkaz altında toplanan vatandaşlarla birlikte “Ayrılık” şarkısını seslendirdi.

KahramanmaraşDepremde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, felaketin yıl dönümünde enkaz altında konser verdi. Hatay yılında bir araya gelen Antakya Medeniyetler Korosu “Ayrılık” şarkısını seslendirdi. Koroya depremzedeler de eşlik etti. Yaşananlar an be an cep telefonu kamerasına yansıdı.

ASIRIN FETÖSÜNÜN YILDÖNÜMÜNDE HATAY

Yüzyılın felaketi Kahramanmaraş merkezli 2 sarsıntı 11 ili sarstı. Felakette 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de yaralandı. Beyin sarsıntısı en çok Hatay Etkiledi. En çok yıkımın yaşandığı Hatay harabeye döndü. 6 Şubat depreminin 1’inci yıl dönümü nedeniyle birçok ilde olduğu gibi Hatay’da da “sessiz yürüyüş” düzenlendi.

AYRILIK MÜZİĞİ SÖYLEDİLER

6 Şubat 2023’te Hatay’da yaşanan felakette hayatını kaybeden vatandaşları anmak için bir araya gelen Antakya Medeniyetler Korosu’nun performansı izleyenleri duygulandırdı. Depremde 7 kişiyi kaybeden koro, Ayrılık şarkısını seslendirdi. Şair Ferhat İbrahimiye’nin bestelediği Ayrılık şarkısı hep birlikte söylendi. Hataylılar, “Ayrılık. Ayrılık. Ah ayrılık. Ayrılık her dertten beterdir” dedi. koroya eşlik etti.

KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ

Türkiye, 6 Şubat 2023’te tarihinin en büyük depremlerinden birini yaşadı. İlk deprem sabah saat 4.17’de meydana geldi. Merkezi Pazarcık’ta yerin 8,6 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin büyüklüğü 7,7 oldu. İkinci deprem ise 9 saat sonra saat 13.24’te meydana geldi. Merkezi Elbistan’da bulunan 7,6 büyüklüğündeki deprem, yalnızca 7 kilometre derinlikte meydana geldi.

Yüzyılın Felaketi sadece Kahramanmaraş’ı değil 11 ili de vurdu. İki büyük depremde 50 binden fazla insan hayatını kaybetti, yaklaşık 120 bin kişi yaralı olarak depremden kurtuldu, 40 bine yakın bina yıkıldı. Bölgede sayısı 40 bine yaklaşan, büyüklüğü ise 6,6’ya ulaşan artçı sarsıntılar devam ediyor.

Kaynak: Haberler.com / Günümüzde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu