Ekonomi

Güney Afrika’da iddialı yeşil hidrojen hedefi

Güney Afrika, güneş ve rüzgar gücündeki hayli fazla olan randımanını avantaja çevirmek için yeşil hidrojende 2050’ye kadar 250 milyar dolarlık yatırım çekmeyi hedefliyor.

Güney Afrika Devlet Başkanlığı Yatırım ve Altyapı Ofisi’nde yeşil iktisat uzmanı olan Masopha Moshoeshoe’nin verdiği bilgilere göre sektörün 2050’ye kadar 1,4 milyon şahsa istihdam yaratması, yıllık olarak da 30 milyar dolar gelir getirmesi bekleniyor.

Söz konusu plan için 300 bin megavatlık güç tedariki gerekiyor. Güney Afrika her ne kadar tezli bir amaç koysa da bu mevzuda öteki Afrika ülkelerinden biraz daha geride kaldığı görülüyor.

Avrupa’da fosil yakıtlardan hidrojen üretim maliyetlerinin kısa vadede yüzde 50 artışla kilogram başına 7,6 dolara, Asya’da 6,4 dolara ulaşabileceği hesaplanıyor.

Yeşil hidrojende ise üretim maliyetleri bölgelere bağlı olarak kilogram başına 3,8 ile 5,8 dolar ortasında değişiklik gösteriyor.

Yeşil hidrojen üretiminde maliyetin kilogram başına 2 doların altına düşmesi bekleniyor. Bu durum ve yatırımcıların alternatif arayışları Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana da yeşil hidrojende 73 milyar dolarlık yatırım kararı alınmasını sağladı.

Almanya, Fas ve ABD yeni yatırım kararlarının alındığı 25 ülke arasında bulunuyor. Öte yandan, Güney Afrika, Fas ve Şili’nin 2050’ye kadar yeşil hidrojen üretiminde hakim pazarlar olarak öne çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu