Teknoloji

Efsane Cuma Alışverişinde Dolandırıldığınızda Neler Yapmalısınız

Yılın en büyük alışveriş aktifliği Efsane Cuma ve Siber Pazartesi sırasında kimse alışveriş yaparken dolandırıcılıkların yahut kimlik hırsızlarının kurbanı olmayı beklemiyor lakin siber dolandırıcılar düzmece siteler, gerçek olamayacak kadar cazip indirimler, oltama e-postaları ve SMS’lerle tüketicileri gafil avlıyor. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, alışveriş döneminde bir dolandırıcı sizi hazırlıksız yakalarsa yapmanız gerekenleri 8 adımda sıralıyor.

Yılın en büyük alışveriş aktifliği Efsane Cuma ve Siber Pazartesi sırasında kimse alışveriş yaparken dolandırıcılıkların yahut kimlik hırsızlarının kurbanı olmayı beklemiyor. Ne yazık ki, tüketiciler için en âlâ fırsatları yakalama telaşı, hacker ve dolandırıcılara taarruzlarını para ve data çalmak yahut online hesaplara erişim elde etmek için uyarlama noktasında hakikat şartları sağlıyor. Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, alışveriş döneminde bir dolandırıcı sizi hazırlıksız yakalarsa yapmanız gerekenleri 8 adımda sıralıyor.

1. Dolandırıcıyla bağlantısı kesin ve dolandırıcılığa dahil olan üçüncü taraflarla da görüşmeye devam etmeyin.

2. Dolandırıldığınızı anladığınızda, mümkünse çabucak ödemeleri iptal edin yahut durdurun.

3. Dolandırıcıların sizin isminize yeni hesaplar açmasını yahut kredi çekmesini engellemek için gerekli banka kuruluşları ile irtibata geçin.

4. Güvenliği ihlal edilmiş olabilecek tüm kredi kartlarını iptal etmek ve zıt ibraz müracaatında bulunmak için banka yahut kredi kartı şirketinizle bağlantıya geçin. Dolandırıcılığa uğradığınızı anladığınızda kredi kartınızın bankasına süreç itirazı müracaatında bulunun. Bu biçim itirazlar kimi bankaların online uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

5. Online bir dolandırıcılığa uğradığınızda sizin için en yakın polis merkezinde bulunan bilişim hataları masasına başvurarak durumu bildirin.

6. Siber Hatalarla Gayret Daire Başkanlığı ile irtibata geçin. Ayrıyeten bir kurtarma planı konusunda yardımcı olabilirler ve kimlik hırsızlığının neden olduğu sıkıntıları çözmenizde size yol gösterebilirler.

7. Toplumsal medya üzerinden dolandırıldıysanız, kullanıcı yahut reklamın sahtekarlık raporunu uygulama üzerinden çabucak otomatik olarak platforma bildirin.

8. Mali hesaplarınızı izleyin ve kimlik hırsızlığı belirtilerini tespit etmek için tüm hesaplarınızı sistemli olarak denetim edin. Bunun için Bitdefender Total Security üzere uygulamalar tüm finansal hesaplarınızı izlemenize yardımcı olabilir ve rastgele bir kuşkulu aktiflik yahut dolandırıcılık belirtisi konusunda sizi uyarabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu