Haber

Depremde kimsesiz kalan bebekler devletin koruması altında! Anonim kişilerin üzerine yazılan “batık bebek” yazısı lanetlendi.

Depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere tahsis edilen Cumhurbaşkanlığı uçağı, Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgelere sağlık ekipleri ve yardım malzemesi taşırken, bölgedeki ağır yaralıları da tedavileri için Ankara’ya taşıdı.

16 BEBEK BAKANLIK KORUMASINA GETİRİLDİ

Uçağın son yolcuları deprem bölgelerindeki refakatsiz bebeklerdi. 0-1 yaş arası 16 bebek Kahramanmaraş’tan alınarak Ankara’ya getirildi. Bebekler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı süt anneler tarafından Esenboğa Havalimanı’na iniş yapan uçaktan alınarak Etlik Kent Hastanesi’ne nakledilmek üzere ambulanslara götürüldü. Bebeklerin uçaktan teslim alınması sırasında Bakanlığın Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu. Genel sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen bebekler, ilk kontrollerinin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı çocuk kuruluşunda bakıma alınacak.

“BEBEĞİ YIKAYIN”

Ankara’ya sevk edilen 16 bebek hakkında kimlik tespitini kolaylaştıracak bilgilere ulaşıldı. Deprem enkazından çıkarıldığı öğrenilen 2 bebeğin isimleri bilinmediği için üzerlerinde bu bilgi dışında ‘kaza bebeği’ tabirinin kullanıldığı görüldü. Deprem sırasında yanında refakatçileri olmadan Kahramanmaraş’taki hastanelerde tedavi altına alınan diğer 14 bebeğin de ailelerine ulaşılamaması nedeniyle başkentte savunma altına alındığı öğrenildi.

haber-sason.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu