Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. Yıldönümü münasebetiyle mesaj yayınladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Erdoğan, “Binlerce yıllık şanlı geçmişinde nice saldırıları püskürtmüş, nice engelleri aşmış, nice ihanetleri aşmış bir milletin mensupları olarak Türk Yüzyılını inşallah hep birlikte gerçeğe dönüştüreceğiz. Sahada ve masada güçlü bir Türkiye hedefiyle bölgemizde barış, istikrar ve güvenliğin tesisi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni atılımlarla ülkemizin kazanımlarını kararlılıkla savunacağız.” söz konusu.

“TARİHİMİZİN DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİ”

Erdoğan mesajında, “Bugün, tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Lozan Barış Antlaşması’nın 100. Yıldönümü. Aziz milletimizin tam bağımsızlık iradesi, Lozan Barış Antlaşması’nın müzakere ve imza sürecinde de çok güçlü bir şekilde kendini göstermiştir. İstiklal Harbimizi tüm eksikliklere ve imkansızlıklara rağmen zafere ulaştıran bu irade, bugün de bize yol göstermekte, yolumuzu aydınlatmakta ve Şubat ayı sonu ile milletimizin dayanışmasını göstermektedir.” 6, zorluklar karşısında devletin dayanışması somut bir örnektir.

“TÜRK ASIRINI HEP BİRLİKTE GERÇEĞE DÖNDÜRECEĞİZ”

28 Mayıs gecesi prestijle inşa etmeye başladığımız Türkiye Yüzyılı vizyonumuzda en değerli güç ve ilham kaynağımız, milletimizin kendi vatanında onurlu, özgür ve başı dik yaşama sevgisidir. Binlerce yıllık büyük geçmişinde nice taarruzları püskürtmüş, nice engelleri aşmış, nice ihanetleri aşmış bir milletin mensupları olarak Türk Yüzyılını inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bölgemizde barış, istikrar ve güvenliğin tesisi için sahada ve masada güçlü bir Türkiye hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Lozan Anlaşması ile elde ettiğimiz hakları kararlılıkla savunurken, yeni saldırılarla da ülkemizin kazanımlarını pekiştireceğiz.

“TÜM ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUM”

Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını, bağımsızlığımız ve geleceğimiz için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazi olmakla şereflendirilen kahramanları saygıyla anıyor, Rabbimden Türkiye’nin her daim yanında olmasını diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu