Ekonomi

Brent Petrol Yükselişte: İsrail-Filistin Çatışması Petrol Arzını Etkiliyor

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 89,31 dolardan işlem görüyor.

Dün 90,40 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 87,93 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.29’daki kapanışa göre yüzde 1,57 artarak 89,31 dolara yükseldi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 84,55 dolardan satıldı.

Fiyatların yükselişinde küresel petrol arzına ilişkin endişeler etkili oldu ve piyasalarda yeniden ağırlık kazandı.

İsrail-Filistin çatışmasının bölgeye yayılması durumunda petrol arzına zarar vereceği ve yılın geri kalanında beklenen arz açığını daha da derinleştireceği yönünde endişeler uyandırıyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, dün yaptığı açıklamada, 17-26 Ekim tarihleri ​​arasında Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine yönelik toplam 16 saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu. Ryder, saldırıları üstlenen grupların İran’la temas halinde olduğunu söyledi.

İran’ın desteklediği Lübnan’daki Hizbullah, 8 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında Filistinli gruplara destek verdiklerini açıklamıştı. Ardından Lübnan’ın güney sınırında Hizbullah ile İsrail ordusu arasında karşılıklı çatışmalar başladı.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak Suriye ve Irak’taki İran destekli milisler de Hizbullah ve Hamas’ın yanında yer aldıklarını belirterek, ABD’nin savaşa müdahale etmesi halinde Irak ve Suriye’deki hedeflerinin vurulacağı tehdidinde bulundu. Tehditlerin ardından Irak ve Suriye’deki ABD üslerine roket ve insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendi.

Teknik olarak Brent petrolde 89,46 ile 89,82 dolar aralığının direnç, 89,10 ile 88,74 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu