Haber

Ayı Ailesi ve Kaplumbağalar Antalya Hayvanat Bahçesi’nde Stres Yaşıyor

TÜRKİYE’de son 53 yılın en sıcak kasım ayı yaşandı. Ocak ayında yaz günlerinin etkisini gösterdiği Antalya’da, hayvanat bahçesinde kış uykusuna yatamayan ayı ailesi ve kaplumbağalar üzerinde gerilim etkisi görüldü.

Dünyayı etkileyen iklim değişikliği ve kuraklık tüm canlıları etkilemektedir. Ara mevsimlerin olmaması, yazların yıl boyunca daha uzun sürmesi ve kışların sıcak geçmesi nedeniyle hayvanların biyolojik dengesinde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Antalya’nın en büyük yaban hayatı parkı olan Antalya Hayvanat Bahçesi’nde bu yıl özellikle ocak ayında sıcaklığın 22 derece civarında olması bazı hayvanlarda gerginlik yarattı. Geçtiğimiz yıllarda, Aralık ayında kış uykusuna hazırlanmaya başlayan ayı ailesi ve kaplumbağalarda, derin kış uykusunda uyumasalar bile daha sessiz bir hayat sürmeleri ve yeme alışkanlıklarını azaltmaları üzerinde bahar etkisi yaşanıyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi ve Tabiat Parkı Sorumlu Veteriner Hekimi Aygül Arsun, pek çok canlının tıpkı bahar havası gibi davrandığını belirterek, “Bir ayı ailemiz, bir de kaplumbağamız var. Daha önceki yıllarda aynı ortamda kış uykusuna hazırlanan başka türlerimiz de vardı. Yemek yeme ihtiyacı hissetmiyorlar, daha az hareket ediyorlar.” “Kışlık yerlerine çekilirlerdi. Ancak bu yıl özellikle bahar havasındaymış gibi daha hareketliler” dedi.

Hayvanların kış uykusuna yatmadıkları için stres yaşamaya başladıklarını belirten Aygül Arsun, “Onların da biyolojik bir dengesi var. Fiziksel olarak kış havasını ve soğuğu bekliyorlar ama bu olmayınca stres yaşıyorlar.”

Almanya’dan tatil için Antalya’ya gelen ve hayvanat bahçesini ziyaret eden Oktay Günay, tüm dünyada havaların çok sıcak olduğunu söyledi. Almanya’daki hayvanat bahçelerinde hayvanlarda sıcaklığa bağlı değişiklikler gördüğünü belirten Günay, “Almanya’da bir hayvanat bahçesinde kutup ayıları var. Onlar da kış uykusuna yatamıyor. Yazık ki Antalya’daki hayvanlar da aynı sorunu yaşıyor.”

SON 53 YILIN EN SICAK AYI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 1930-2022 yılları arasında yaptığı ölçümlere göre kentte yıl boyunca ortalama sıcaklık 18,8, ortalama en yüksek sıcaklık 24,2, ortalama en düşük sıcaklık ise 13,8 olarak gerçekleşti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılı Kasım ayı ortalama sıcaklıkları 1991-2020 normları ile karşılaştırıldığında, Korkuteli, Karaisalı, Hakkari, Ergani ve Mardin çevresinde sıcaklığın mevsim normalleri civarında, 2020’de ise mevsim normallerinin üzerinde olduğu kaydedildi. diğer yerler. Etraf Şehirleşme ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de sosyal medya hesabından son 53 yılın kasım ayı sıcaklık değerlendirmesini paylaşarak iklim değişikliğine dikkat çekti.

Bakan Haseki, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Kasım sıcaklık değerlendirmelerine göre; Son 53 yılın en sıcak Kasım ayını yaşadık. 2023 Kasım ayı ortalama sıcaklığı 12,5 derece olarak ölçüldü. Buna göre normal sıcaklık ortalamaları 3 derece oldu.” “Sıcaklık 0,2 derecenin üzerindeydi. Kasım ayında en düşük sıcaklığı -15,3 ile Erzurum’da, en yüksek sıcaklığı ise 32,9 ile Salihli’de tespit ettik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu