Ekonomi

Altın fiyatları yükselişte

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.493 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün altının ons fiyatı ve kura paralel olarak fiyat kazanan altının gram fiyatı yüzde 1,4 artışla günü 1.489 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10:10 prestijiyle yüzde 0,3 artışla 1.493 liradan süreci görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 450 liradan, Cumhuriyet altını 9 bin 910 liradan satılıyor.

Dün dört günlük düşüş trendini yüzde 0,8 artışla 1.957 dolarda sonlandıran altının fiyatı şu sıralar bir önceki kapanışının yüzde 0,2 üzerinde 1.961 dolarda.

Analistler, merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklandığı ve yoğun bir bilgi gündeminin yaşandığı haftanın son gününde küresel piyasalarda olumlu bir seyir gözlendiğini belirtti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit tutması ve sıkılaştırma politikasının sona yaklaştığına dair beklentilerin altının ons fiyatını desteklediğini belirtti.

Analistler, Fed’in faiz artırımlarının beklentileri aşabileceği endişelerinin altının ons fiyatındaki yukarı yönlü hareketi sınırladığını söylediler.

Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında Euro Bölgesi’nde enflasyon ve ABD’de Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirtirken, teknik olarak 1.980 ve 2.00 dolar direnç pozisyonunda, 1.950 1.930 dolar ise altının ons fiyatında takviye konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu