Haber

AK Parti’nin iki üyesi İsveç’in NATO üyeliğine karşı oy kullandı.

İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin onaylanmasına ilişkin protokol TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Protokolün kabul edilmesiyle İsveç’in NATO’nun 32’nci üyesi olmasının önü açıldı. AK Parti’de grup kararı olmaması nedeniyle AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman ve İstanbul Milletvekili İsmail Erdem oylamaya karşı oy kullandı. Mardin Milletvekili Muhammed Adak oylamada çekimser kaldı.

YAMAN: SÖZLERİNE SADAK KALACAKLARINA İNANMADIM

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, “Ret oyu verdim. İsveç hükümeti verdiği sözleri tutacağına beni ikna edemedi. ABD’nin eylemlerinin tutarlı olacağına dair bir güvenim yoktu. Kararın ardından partimiz red veya evet yönünde grup kararı aldı.” “Hayır olmadı. Red kararım kişisel değerlendirmelerim sonucudur” dedi.

CHP’Lİ 2 MİLLETVEKİLİ PARTİSİNDEN FARKLI TUTUM TAKİP ETTİ

Benzer bir durum CHP’de de yaşandı. CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, ‘Kabul’ oyu veren partisinin aksine ‘Red’ oyu kullanırken, CHP Samsun Milletvekili Murat Çam ise ‘çekimser’ oyu kullandı. CHP’nin hayır oyu veren tek milletvekili İzzet Akbulut, açıklamasında şunları söyledi: “ABD’nin kontrolü altındaki NATO, Türkiye’nin düşmanıdır.”

İSVEÇ’TEN İLK AÇIKLAMA

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin NATO’ya katılımına ilişkin yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda kabulüne ilişkin, “Bundan sonra terörle mücadelemiz Türkiye ile yakın iş birliği içinde devam edecek” dedi. “

“UZUN BİR YOLCULUKTU”

Billström, Dışişleri Bakanlığı konutu önünde düzenlediği basın toplantısında, “TBMM’ye teşekkür ediyorum. Bundan sonra Türkiye ile NATO’da yakın işbirliği içinde olacağız. Uzun bir yolculuktu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu