Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı ISAB, Kuzey Kore, Çin ve Rusya’nın nükleer silahlarının ABD ve müttefikleri için tehlike oluşturduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Güvenlik Danışma Konseyi (ISAB), Kuzey Kore, Çin ve Rusya’nın sahip olduğu nükleer silahların ABD ve müttefikleri için “varoluşsal tehlike oluşturmaya devam ettiğini” bildirdi.

ISAB, silahların kontrolü, silahsızlanma, silahların yayılmasının önlenmesi, uzay, siber güvenlik ve benzeri konuları ele alan “Çok Kutuplu Nükleer Dünyada Caydırıcılık” başlıklı yeni bir danışma raporunu ABD Dışişleri Bakanlığı’na sundu.

Raporda, Kuzey Kore, Çin ve Rusya’nın sahip olduğu nükleer silahların ABD ve müttefikleri için “varoluşsal tehlike oluşturmaya devam ettiği” belirtilerek, bu gelişmelere etkin bir şekilde yanıt verilmesinin ulusal bir öncelik olması gerektiği vurgulandı.

ABD’nin nükleer enerjiye sahip Rusya ve Çin ile stratejik bir rakip olduğuna dikkat çekilen raporda, Rusya’nın Ukrayna savaşında “nükleer silah tehditlerini bir baskı aracı olarak kullandığı” ve Çin’in nükleer cephaneliğini “önemli ölçüde genişletmeye çalıştığı” kaydedildi. .

Raporda, ABD Savunma Bakanlığı’nın 2022 tarihli raporuna atıfta bulunularak, Çin’in nükleer cephaneliğinin 2035 yılına kadar 1.500 nükleer savaş başlığı stokuna ulaşabileceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Teknolojinin hızla gelişmesinin ABD’nin müttefiklerini ileri teknoloji konusunda ABD’ye “daha az bağımlı” hale getirdiğine değinilen raporda, şöyle devam edildi: “Ancak müttefiklerin askeri hırsları nükleer silah arayışlarını da beraberinde getirebilir. ABD’nin bu konuda sıkı bir tutum sergilemesi gerekir. buna karşı çıkın.” ifadelere yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu